HNAČKU SA NEVYPLÁCA PODCEŇOVAŤ

Asi ste to zažili. Väčšinou prichádza nečakane a môže postihnúť každého bez ohľadu na vek alebo zdravotný stav. Zatiaľ čo krátkodobá hnačka zhruba do týždňa odznie, dlhodobá pretrváva dlhšie ako niekoľko týždňov a pravdepodobne signalizuje závažnejšie ochorenie. Aké sú najčastejšie príčiny hnačky, čím ju skúsiť zastaviť a kedy navštíviť lekára?

Za hnačku môžeme označiť stav riedkej stolice, ktorý sa opakuje najmenej trikrát v krátkom intervale a často je sprevádzaný zvýšenou teplotou, celkovou slabosťou a niekedy dokonca aj kŕčmi v bruchu. Hnačka nikdy neprichádza len tak sama od seba, zakaždým signalizuje príznak nejakej inej poruchy alebo ochorenia.

Stolica môže byť pri hnačke rôzne sfarbená a každá farba vypovedá o inej príčine. Žltkastá farba sa objavuje po požití veľkého množstva alkoholu alebo tukov, prípadne pri problémoch so žlčníkom, podžalúdkovou žľazou alebo pečeňou. Zelená stolica prichádza spoločne s infekciou a na čierno sa zafarbuje stolica napríklad po konzumácii jedla s vysokým obsahom železa.

Pani, ktorá ide s toaletným papierom na toaletu, pretože ju trápi hnačka.

Krátkodobá hnačka:

• NEVHODNÉ STRAVOVANIE
• KONZUMÁCIA POTRAVÍN, KTORÉ SÚ NEDOSTATOČNE TEPELNE UPRAVENÉ ALEBO PO ZÁRUKE
• PITIE VODY Z NEOVERENÉHO ZDROJA
• VÍRUSOVÁ ALEBO BAKTERIÁLNA INFEKCIA
• VEDĽAJŠIE ÚČINKY RÔZNYCH LIEKOV
• UŽÍVANIE ANTIBIOTÍK
• INTOLERANCIA NA LAKTÓZU ALEBO LEPOK

Dlhodobá hnačka:

• DLHODOBÝ STRES
• NARUŠENÁ MIKROBIOTA V ČREVÁCH
• ČREVNÉ OCHORENIE
• OCHORENIE TRÁVIACEHO TRAKTU
• SYNDRÓM DRÁŽDIVÉHO ČREVA

Ruky nesúce misku s jedlom, pretože pri hnačke je dôležité dodržiavať diétu.

Snažte sa o pravidelný pohyb a vyhýbajte sa stresovým situáciám. Dbajte na vyvážený jedálniček s dostatočným obsahom vlákniny a na správne hygienické návyky. Pri návšteve toalety si vždy starostlivo umyte ruky.

Ovocie, zeleninu aj mäso pred konzumáciou vždy starostlivo umyte a nepoužívajte rovnakú dosku na krájanie mäsa a zeleniny. Používajte potravinársky teplomer na kontrolu teploty pripravovaného mäsa, pretože vnútorná teplota pre bezpečnú konzumáciu sa u rôznych druhov líši, pre kuracie mäso je to 75 °C, pre bravčové a hovädzie mäso 63 °C. Pokiaľ trpíte nejakým ochorením, dodržujte vhodné diétne opatrenia.

Pri hnačke dbajte na zvýšený príjem tekutín, pretože jedným zo sprievodných znakov je zle sa vstrebávajúca voda v črevách, ktorá potom odchádza spolu so stolicou. U malých detí, najmä novorodencov a batoliat, môže hnačka viesť až k absolútnej dehydratácii organizmu, ktorá ohrozuje ich život. Rovnako tak u starých ľudí. Preto situáciu nepodceňujte a včas vyhľadajte lekársku pomoc. Počas hnačky tiež nezabúdajte na doplnenie minerálov a vlákniny.

Slečna, ktorá pije z fľaše. Obrázok má zobrazovať informáciu, že pri hnačke je dôležitý príjem tekutín.

ZBAVTE SA HNAČKY 
S PROIBS®

PROIBS® ako zdravotnícka pomôcka svojím zložením napomáha pri liečbe príznakov IBS, medzi ktoré patrí aj dlhodobá hnačka. Môžete ho bezpečne užívať aj po odznení hnačky na udržiavanie optimálnych podmienok v črevách.

ZBAVTE SA HNAČKY 
S PROIBS®

Balíček PROIBS, ktorý pomáha pri zápche, hnačke, nadúvaní a kŕčom v bruchu, ktoré sú spôsobené IBS.

SKÚSENOSTI ZÁKAZNÍKOV

Každé ráno som pila PROIBS® a už po týždni prišlo zlepšenie. Moje brucho nebolo také pokojné už veľa rokov. To je úľava, keď už nemusím myslieť na problémy s trávením!

Emma

Môj žalúdok je pokojnejší. Som schopný jesť bez toho, aby som dostal hnačku a bolesť a pocit nafúknutia sú preč. PROIBS® navyše výborne chutí!

Martin

PROIBS® KÚPITE V TÝCHTO LEKÁRŇACH: